Uśmieszek: wydanie specjalne z okazji Jubileuszu XXX - lecia przedszkola.

 

UŚMIESZEK 

30 URODZINY PRZEDSZKOLA

 logo

Kilka słów o naszej historii

                                  Państwowe Przedszkole Nr 53 w Białymstoku przyjęło pierwszych przedszkolaków 1 września 1982r. Przedszkole zostało zaprojektowane przez mgr inż. architekta Mariana Szymańskiego. Prace budowlane trwały 2 lata. Placówka została zbudowana w czynie społecznym przez środowisko rzemieślnicze zrzeszone w Cechu Rzemiosł Różnych oraz Wojewódzkim Zrzeszeniu Prywatnego Handlu i Usług. I jak donosi „Gazeta Współczesna” z dnia 8  września: „Wszystkie prace zostały wykonane starannie, co wobec nagminnych niedoróbek w budownictwie, warto odnotować”.

Uroczystość otwarcia Przedszkola odbyła się 10 września 1982r., gościem honorowym był ówczesny wicepremier prof. Edward Kowalczyk.

Decyzją Kuratora  z dnia 25 października 1982r.  zostało powołane do życia 4 – oddziałowe przedszkole dla 120 dzieci, ale już w październiku 1982r. do przedszkola uczęszczało 132 dzieci… A dziś? Z wiekiem...przedszkole się skurczyło, jest tu miejsce dla 100 dzieci.

 

Dyrektorzy przedszkola na przestrzeni 30 –lat:

                                  1982 – 1986 – mgr Alina Janczewska

                                   1986 – 1992 – ś.p. Alina Biernacka

                                   1992 – 2003 – mgr Hanna Urban

                                   2003 – 2005 – p.o. dyrektora mgr Marzena Tekień

                                   2005 – do chwili obecnej mgr Elżbieta Wyszczelska

   W  ciągu 30 lat działalności przedszkole rozbrzmiewało śmiechem tysięcy wychowanków. Wśród obecnych przedszkolaków są dzieci naszych pierwszych wychowanków.  Miło jest usłyszeć od rodziców, że oczekiwali na moment, kiedy ich dziecko będzie mogło uczęszczać do tego samego przedszkola.

Przedszkole to nie tylko budynek czy plac zabaw, to przede wszystkim ludzie, którzy je tworzą. Ponad 100 pracowników tworzyło przez dziesięciolecia obraz przedszkola. Wszystkim dziś serdecznie dziękujemy!

Do chwili obecnej  pracuje w przedszkolu jedna z pierwszych nauczycielek, pani Bożenka Bielawska, która od września obejmie najmłodszą grupę „Myszek” i  spotka tam dzieci swoich pierwszych wychowanków. I tak historia zatacza koło... Może kiedyś nasz wychowanek podejmie pracę w swoim przedszkolu?

W historii placówki były chwile dobre, były też, niestety, gorsze. Przełom wieków to okres bardzo trudny -   niż demograficzny spowodował redukcję oddziałów i etatów, a 3 próby prywatyzacji przedszkola podjęte przez ówczesnego dyrektora mocno nadwyrężyły kondycję placówki i negatywnie odbiły się  na opinii w środowisku lokalnym.

Przetrwaliśmy 3 bardzo trudne lata. Cenimy ten czas, gdyż skonsolidował zespół, pozwolił wypracować standardy współpracy, które sprawdzają się po dziś dzień.

rodzice na placu zawody rodziców

zawrodzice

Powoli, systematyczną pracą udało nam się odbudować wizerunek placówki, jako przedszkola otwartego na potrzeby, śmiało kreującego swą tożsamość, konsekwentnie dążącego do realizacji głównego celu – dobra dziecka wyrażającego się jego wszechstronnym rozwojem. Najlepszym świadectwem naszej pracy jest uśmiech na twarzach przedszkolaków i … lista dzieci oczekujących na przyjęcie do „PLASTUSIA”. Przez ostatnie lata wypracowaliśmy model partnerskiej współpracy z Rodzicami – naszymi sprzymierzeńcami w kreowaniu przedszkolnej rzeczywistości.

patron  Plastuś Plastuś

Nasza tożsamość

Maria Kownacka  - Wielki Przyjaciel Dzieci Uchwałą Rady Miasta z dnia 26 maja 2008r. została na wniosek Rady Pedagogicznej Patronem Przedszkola. Uroczystość z tej okazji odbyła się w dniu 9 czerwca 2008r.  – ten dzień obchodzimy jako Urodziny PLASTUSIA.

Ze słów Marii Kownackiej    Wszystko co piszę, staram się utrzymać w jasnych kolorach, tak, żeby na dziecięcej buzi wywołać uśmiech...”czerpiemy inspirację do pracy wychowawczej.                                   

Dokładamy starań, by nasz dzień codzienny  przynosił dzieciom niezapomniane przeżycia, rozwijamy współpracę z różnorodnymi instytucjami wspierającymi rozwój dziecka.

Nie dajemy o sobie zapomnieć Policji,  Leśnikom, Strażakom, Ratownikom Medycznym, Strażnikom Miejskim. Jesteśmy częstymi gośćmi  w Muzeum Wojska, Galerii Sleńdzińskich, Młodzieżowym Domu Kultury.                         

 występy zespołówwystęp

Przegląd Piosenki Patriotycznej Przedszkolaka "Kto ty jesteś..." (PS 53)

 przedszkolaki przedszkolaki

Przegląd „Roztańczone przedszkolaki” (PS 47)     

przedszkolaki przedszkolaki                                                                                                                             Zajęcia w galerii

Dbamy o jakość naszej pracy, o harmonijny, wielokierunkowy rozwój naszych „Plastusiów”.  Niezwykle ważna w naszej codziennej działalności, w kontaktach z dziećmi i rodzicami jest atmosfera wzajemnego zaufania. Tę konsekwentnie budujemy od pierwszych chwil. Dużo uwagi poświęcamy bezpiecznemu, estetycznemu otoczeniu, w jakim wszyscy spędzamy znaczną część życia. Inspirujące,  kreatywne otoczenie traktujemy jako jeden z niezwykle istotnych elementów procesu wychowania młodego pokolenia. Od maluszków kształtujemy u dzieci postawę odpowiedzialnego współuczestnictwa we wszystkich sferach życia.

Kadra Pedagogiczna szczyci się nie tylko urodą, gracją i finezją, ale i bardzo dobrym przygotowaniem metodyczno – dydaktycznym. Nasze nauczycielki są autorkami szeregu programów wzbogacających pracę wychowawczą. W przedszkolu zostały opracowane  min.:  pr. adaptacyjny „Będę przedszkolakiem”, wychowawczy „Plastusiowy program wychowawczy”,
pr. edukacji plastycznej „Przygoda ze sztuką” , pr. współpracy z Rodziną „Weekendowe przedszkole”, pr. zajęć teatralnych „Kurtyna w górę”, pr. korekcyjny „Plastusiowa gimnastyka ciała i języka”,  terapeutyczny
Potrafię więcej – odkrywam świat – nauka przez zabawę: Trening Twórczego Myślenia, przyrodniczy „Mali ogrodnicy”, pr. edukacji plastycznej „Klub Pana Pędzelka”.

                                     Rozwijamy dziecięce pasje

Rozwijamy dziecięce pasje

 

Konrad Bondarewicz prezentuje SOWOM historię Titanika   

Rozwijamy dziecięce pasje  

POMPONIK podczas IV Olimpijki Przedszkolaka

 Rozwijamy dziecięce pasje

 Rozwijamy dziecięce pasje

    Niezwykły świat teatru – wspaniała zabawa i nauka        

przedszkolaki         

   Nasi sportowcy zdobywają medale

Dziękujemy za uwagę. Miło było spotkać się z Państwem.


                                                                                                      Elżbieta Wyszczelska