Co w przedszkolu dzieje się? - gdy przeczytasz - dowiesz się!
Zapraszamy do uczestnictwa dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I–III szkół podstawowych. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie: www.pro-life.pl/konkurs-dla-dzieci. Wypełniony formularz zostanie przesłany do zgłaszającego e‑mailem jako plik PDF. Należy go wydrukować, podpisać i wysłać na adres pocztowy Stowarzyszenia wraz z pracą plastyczną, będącą twórczą interpretacją hasła konkursowego. Praca może być wykonana dowolną techniką i w dowolnym formacie.
Na prace czekamy do 30 kwietnia 2025 roku. Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymają dyplom i drobny upominek.
Z wybranymi, nagrodzonymi pracami z lat ubiegłych można zapoznać się na stronie: www.pro-life.pl/konkurs-dla-dzieci. Na tej stronie udostępniliśmy także pliki z regulaminem, formularzem zgłoszeniowym oraz plakatem
Ufam, że konkurs zachęci rodziców i wychowawców do rozmów z dziećmi na temat wartości rodziny, a także podkreśli znaczenie roli rodziców w kształtowaniu osobowości każdego człowieka.
Z poważaniem
Wojciech Zięba
prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka
TERMINY REKRUTACJI 2025/2026
Lp. |
Rodzaj czynności |
Termin w postępowaniu rekrutacyjnym |
Termin w postępowaniu uzupełniającym |
1. |
Złożenie wniosku o przyjęcie |
od 10 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. do godz. 15.00 |
od 26 maja 2025 r. do 2 czerwca 2025 r. do godz. 15.00 |
2. |
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola |
do 4 kwietnia2025 r. |
do 16 czerwca 2025 r. |
3. |
Podanie do publicznej wiadomości i niezakwalifikowanych. |
10 kwietnia 2025 r. o godz. 15.00 |
18 czerwca 2025 r. o godz. 15.00 |
4. |
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia dziecka do przedszkola |
do 14 kwietnia 2025 r. do godz. 15.00 |
do 20 czerwca 2025 r. do godz. 15.00 |
5. |
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. |
15 kwietnia 2025 r. o godz. 15.00
|
23 czerwca 2025 r. o godz. 15.00 |
Szanowni Państwo,
PRZEDSZKOLE odgrywa kluczową rolę w rozwoju edukacyjnym i emocjonalnym każdego dziecka. Często nauczyciel w przedszkolu jako pierwszy zauważa u malucha niepokojące sygnały, nietypowe zachowania i trudności w codziennym funkcjonowaniu. O wątpliwościach warto wówczas poinformować rodziców dziecka oraz przedszkolnego psychologa lub pedagoga. Ogromnie ważne jest, aby w takiej sytuacji rodzice mogli otrzymać możliwie jak najszybsze wsparcie.
Dlatego zachęcamy do przekazywania rodzicom informacji o BEZPŁATNYCH TELEPORADACH z psychologiem Fundacji SYNAPSIS. Konsultacje odbywają się w ramach NFZ i są skierowane do rodziców dzieci w wieku 1-5 lat.
W tym celu przygotowaliśmy plakat i grafikę do pobrania. Będziemy wdzięczni za zamieszczenie materiałów w Państwa placówce, na stronie internetowej i/lub w mediach społecznościowych.
Szczegółowe informacje na temat teleporad oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://synapsis.org.pl/teleporady-dla-rodzicow-malych-dzieci/
Do rozmowy zaprasza Dorota Czynajtis, psycholog prowadząca terapię dla dzieci w spektrum autyzmu w Fundacji SYNAPSIS, specjalizująca się w pracy z najmłodszymi dziećmi.
Z góry dziękujemy za możliwość współpracy! Razem możemy pomóc rodzicom i dzieciom!
Przy okazji przypominamy, na jakie zachowania warto zwrócić uwagę podczas obserwacji dziecka w przedszkolu:
- wymuszanie wszystkiego krzykiem i płaczem
- brak kontaktu wzrokowego
- brak reakcji na imię
- brak reakcji na prośby i polecenia
- brak zainteresowania zabawkami
- zabawa według własnych zasad
- brak zainteresowania innymi dziećmi
- unikanie wspólnej zabawy (obserwowanie zabawy z boku)
- utrudniona komunikacja, ograniczony dialog
- nietypowe jak na wiek zainteresowania
Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Fundacji SYNAPSIS
PS Pracowników przedszkoli zainteresowanych tematyką spektrum autyzmu zapraszamy na szkolenia oraz do zapisania się na Newsletter.
Ul. Ondraszka 3; 02-085 Warszawa |
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. |
Corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie obchodzony jest „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach” (EAAD), który został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską. Natomiast w dniach 18-24 listopada 2024 r. był obchodzony Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (WAAW), który został ustanowiony w 2015 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Kampanie: EAAD oraz WAAW są organizowane w Polsce w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia p.n. „Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025”, realizowanego przez zespół ekspertów z Narodowego Instytutu Leków.
Celem obydwu przedsięwzięć jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożenia dla zdrowia publicznego, jakie niesie za sobą zjawisko narastania i rozprzestrzeniania się oporności na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących zakażenia u człowieka.
Poniżej znajdują linki do materiałów dotyczących powyższych kampanii, otrzymane od Narodowego Instytutu Leków.
1. link do pakietu prasowego https://antybiotyki.edu.pl/edwa/wp-content/uploads/2024/11/EDWA-WAAW-2024-pakiet-prasowy_na-strone.pdf
2. link do wystawy tematycznej: https://antybiotyki.edu.pl/edwa/wp-content/uploads/2024/11/wystawa-b1-cmyk-2024-lekki.pdf
3. link do plakatu A3: https://antybiotyki.edu.pl/edwa/wp-content/uploads/2024/11/a3-2024-edwa.pdf
4. Link do plakatu A4: https://antybiotyki.edu.pl/edwa/wp-content/uploads/2024/11/a4-2024-edwa-internet.jpg
Informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży
„Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym” to przewodni temat akcji „Środa z Profilaktyką” w styczniu.
W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie zimowego wypoczynku.
Zima to czas ferii, imprez plenerowych, wypadów na weekend i aktywnego wypoczynku. Zima to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Większość zagrożeń można ograniczyć. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek? O czym warto pamiętać? Przed czym przestrzec dzieci? O tym w dzisiejszej „Środzie z Profilaktyką”.
Nie ma złej pogody…
…jest tylko nieodpowiednia odzież. To częsta, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Jak chronić dorosłych, a jak dzieci przed skutkami niskich temperatur? Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina, co warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i jakie podejmować środki ostrożności.
Zadbaj o dobre wspomnienia
Niezależnie od miejsca spędzania ferii należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia? Na co uczulić dziecko? Których zasad związanych z bezpieczeństwem podczas aktywności fizycznej i zabaw na śniegu warto przestrzegać?
Gdy potrzebna pomoc
Nieszczęśliwy wypadek w czasie ślizgania się, zjeżdżania na sankach, czy jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia pamięć może zawieść. W „Środzie z Profilaktyką” przypominamy telefony alarmowe i apelujemy o zapisanie ich w telefonach. Przypominamy też, gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii zimowych.
Wypoczynek za granicą
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym państwie. Wybierasz wypoczynek poza Polską? Pamiętaj o EKUZ.
Zadbaj o swoje zdrowie i dołącz do nas w „Środę z Profilaktyką”!
Zachęcamy do lektury i dystrybucji materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z informacją o cyklu NFZ „Środa z Profilaktyką”.
Zapraszamy również do stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ, przy których doradcy klientów:
· udzielają informacji o programach profilaktycznych realizowanych przez Fundusz
· doradzają, jak się zgłosić do tych programów i wziąć w nich udział
· poinformują o zasadach zdrowego żywienia i możliwości korzystania z bezpłatnego portalu z dietami DietyNFZ.
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:
· stronie Narodowego Funduszu Zdrowia - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/
· serwisie X (kanał NFZ)
· kanale YouTube Akademia NFZ.
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Fundacja Między Niebem a Ziemią prowadzona przez Sylwię Zarzycką z Wrocławia, szczególną opieką otacza nie tylko chore dzieci, ale również ich rodziców, a także zdrowe rodzeństwo.
Spotkania, o których mowa na plakacie, organizowane są raz w miesiącu, są to spotkania bezpłatne. O terminie i miejscu spotkań informowane będą osoby, które wyślą na podany adres e-mail swoje wstępne zainteresowanie udziałem w takich spotkaniach.
Informacje na temat samej Fundacji i jej działalności są dostępne pod następującymi linkami:
1. https://miedzyniebemaziemia.pl/
2. https://www.facebook.com/FundacjaMiedzyNiebemaZiemia
BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W PRZEDSZKOLU
Za bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu, do momentu przejęcia opieki przez Nauczyciela, tj. do godz. 6.30, odpowiada Rodzic.
W związku z powyższym proszę nie zostawiać dzieci samych na holu w godzinach rannych. Dozorca nie pełni opieki nad dziećmi.
Dziecko należy odbierać z przedszkola do godz. 17.00
Proszę na bieżąco uaktualniać numery telefonów kontaktowych.
Fakt późniejszego przyprowadzenia dziecka (po godz.9.00) proszę zgłaszać telefonicznie lub w przeddzień nauczycielom w grupie. Wiąże się to z koniecznością przygotowania odpowiedniej liczby posiłków.