Get Adobe Flash player

100-lecie Niepodległej

 

  

W Plastusiowym przedszkolu podejmujemy działania

związane  z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski.

Celem licznych przedsięwzięć było budowanie tożsamości
i wspólnoty narodowej. Przedszkolaki poprzez udział
w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, wycieczkach, zajęciach edukacyjnych poznały pojęcia i wydarzenia związane z historią Polski, poczuciem tożsamości
narodowej i wolności
.


Witamy w naszym patriotycznym przedszkolu!

 

I.                "KTO TY JESTEŚ..."IX WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ PRZEDSZKOLAKA

Młodzieżowy Dom Kultury 08.11.2017 r.

W listopadzie, z okazji Święta Niepodległości organizujemy Przegląd Piosenki Patriotycznej Przedszkolaka "Kto Ty jesteś...?". Jest to propozycja skierowana do przedszkolaków z białostockich Przedszkoli Samorządowych.

 

II.PATRIOTYCZNA POCZTÓWKA DLA RODZICÓW 9.11.2017

W dniu 9 listopada odbył się koncert dla rodziców na corocznym spotkaniu z okazji Dnia Niepodległości. Nasze występy zakończyliśmy odśpiewaniem wspólnie z rodzicami pięknej piosenki legionowej pt. „Piechota”. Śpiewając razem z rodzicami czuliśmy się wyjątkowo, będąc małymi patriotami.

 

 

III.       MÓJ BIAŁYSTOK - HISTORIA MIASTA

Każdy spacer może być okazją do poznania historii miasta i jej losów podczas okupacji i chwil tuż po odzyskaniu niepodległości.

IV.  ZAJĘCIA EDUKACYJNE

"RATUSZ" zajęcia edukacyjne w Muzeum Podlaskim

Dziś Sowy odwiedziły Muzeum Podlaskie. Razem z panią przewodnik podziwialiśmy wystawę obrazów w sali Malinowej, Złotej i Zielonej. Poznaliśmy też historię białostockiego Ratusza.

 

"Z MARSZAŁKIEM PO BIAŁYMSTOKU" - zajęcia edukacyjne w Muzeum Wojska

W roku szkolnym 2017/2018 szczególnie czcimy pamięć wielkiego Polaka - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu, roli jaką odegrał  w odzyskaniu niepodległości. Po wizycie w muzeum dzieci wiedzą nawet, jak nazywał się jego ulubiony koń oraz dlaczego nazywano go dziadkiem. Na koniec wizyty każdy wykonał portret Józefa Piłsudskiego.

WOJSKOWE SMAKI -zajęcia edukacyjne w Muzeum Wojska

Co można zjeść w wojsku? Ile posiłków dziennie zjada żołnierz? Z czym kojarzy się wojskowa kuchnia? Na te pytania znalazły odpowiedź Sowy podczas kolejnych zajęć edukacyjnych w Muzeum Wojska. Dowiedziały się, jak wyglądała kuchnia polowa, co w niej można było ugotować oraz kiedy była używana. Poznały również znaczenie słów: menażka i manierka. Przekonały się, co to są racje żywnościowe i co wchodzi w ich skład. Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie stworzyły menu współczesnego żołnierza.

ARYSTOKRACJA POLSKA - zajęcia edukacyjne w Muzeum Podlaskim

"Z WIZYTĄ U KRÓLA" zajęcia edukacyjne w Muzeum Wojska

W Muzeum Wojska przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, jak wyglądało życie na dworze królewskim, jak się ubierano, jak spędzano wolny czas w dawnych epokach. Dzieci  z zainteresowaniem słuchały opowieści pani kustosz o tym, jak  chłopiec stawał się paziem, giermkiem i rycerzem. Królowa Julia pasowała prawdziwym mieczem chłopców na rycerzy. 

Przytul Patriotyzm- zajęcia edukacyjne w Muzeum Wojska

 

V. "JEŹDZIŁ NA KASZTANCE" - rodzinny konkurs plastyczny 31.10.2017

Dzień Niepodległości to ważny moment w życiu każdego Polaka. Przedszkolaki  przygotowały na uroczystość występy swoim rodzicom. Dostojnie prezentowały się podczas poloneza i krakowiaka. Z dumą recytowały wiersz "Ojczyzna", a także pięknie zaśpiewały pieśni patriotyczne. Była to również doskonała okazja do wręczenia nagród w rodzinnym konkursie plastycznym "Jeździł na Kasztance".

Galeria konkursowa.

 

VI. LEKCJA HISTORII 14.11.2017

Przedszkolaki uczestniczyły w pięknej lekcji historii. Rodzice, pasjonaci z grupy rekonstrukcyjnej przenieśli nas w czasy XVII-wiecznej szlachty i rycerzy. Zademonstrowali, jak wyglądała zbroja i w jaki sposób była zakładana na rycerza husarii. Dzieci obejrzały eksponaty m.in. muszkiet, szablę, toporek. Z zainteresowaniem słuchały opowieści z czasów, gdy rycerstwo było utożsamiane z odwagą i honorem, a przede wszystkim z obroną ojczyzny. Wszystkim bardzo spodobały się piękne skrzydła z piórami, zakładane na zbroję.

VII. "ZA CO KOCHAMY POLSKĘ?"  30.11.2017

30 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Za, co kocham Polskę?” zorganizowanego przy udziale Wojewody Podlaskiego oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Na scenie widowiskowej MDK, prócz laureatów, wystąpiły również dzieci z naszego przedszkola, prezentując dwa tańce narodowe: poloneza i krakowiaka.

VIII.  WYDANIE SPECJALNE UŚMIESZKA

IX. PATRONI ROKU

X. 3 MAJ

XI. PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

PLASTUSIOWY CHÓREK 09.05.2018

XII. GALERIA PRZEDSZKOLAKA

XIII. NIEPODLEGŁOŚCIOWE KODOWANIE NA DYWANIE


XIV. LIPIEC: Inicjatywa dorosłych Plastusiów - mycie i malowanie elewacji przedszkola.

PLASTUSIOWY PATRIOTYCZNY MURAL: 100 lat Niepodległości.

Pomysł zrodził się w piękny, letni dzień, w czasie wakacyjnych porządków w placówce. Korzystając z przerwy wakacyjnej i słonecznej pogody, postanowiono odświeżyć elewację budynku, która, co tu dużo mówić, nie zachęcała, delikatnie rzecz ujmując... Najpierw poszła w ruch myjka ciśnieniowa - każdy  chciał spróbować Laughingpracy z tym urządzeniem.

 

Gdy po kilku dniach elewacja lśniła czystością, okazało się, że wiaderko farby zdziałało wiele przy wejściu głównym. Pozostałe ściany nie mogły zostać gorsze... I chociaż trochę czasu upłynęło, zanim zdołaliśmy pomalować cały budynek przy wielkim nakładzie pracy pana Bartka, Rysia, Leszka, Mikołaja, Janka i Bolka oraz naszych nieocenionych pań woźnych, było warto!!!!

Pod koniec miesiąca cieszyliśmy się czystymi, kolorowymi ścianami, na których pojawił się taki oto mural, autorstwa pani Sylwii:

Plastuś od swoich narodzin uczy dzieci, jak kochać swój kraj ojczysty poprzez rozwijanie zamiłowania do ojczystej przyrody, rozumienie potrzeby niesienia pomocy potrzebującym.