Plastusiowe Arboretum

napis graficzny plastusiowe Arboretum

 

PROJEKT DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

 

pt. „PLASTUSIOWE ARBORETUM”

1. „Co  w trawie piszczy?” – na to pytanie próbowały odpowiedzieć dzieci z grupy Żabek podczas przyrodniczych obserwacji w ogrodzie przedszkolnym. Przy pomocy lup obserwowały pracę mrówek oraz próbowały policzyć kropki na skrzydłach biedronek, co wcale nie było takie proste. Na zakończenie ułożyły wspólną kompozycję z materiału przyrodniczego.

oglądanie prze lupę mikroorganizmów w ogrodzie oglądanie prze lupę mikroorganizmów w ogrodzie

oglądanie prze lupę mikroorganizmów w ogrodzie oglądanie prze lupę mikroorganizmów w ogrodzie
2. "Poszukiwacze skarbów" - zadaniem poszukiwaczy było odnalezienie rzeczy, które pani  Ela wyznaczyła każdej grupie. Z zebranych skarbów Żabki stworzyły swoje totemy.  

oglądanie prze lupę mikroorganizmów w ogrodzie przyrodnicze znaleziska

przyrodnicze znaleziska

3. „Jesienny dywan” - podczas spaceru Myszki zebrały wiele ozdób do wykonania naturalnego dywanu.

jesienny dywan z materiałów przyrodniczych jesienny dywan z materiałów przyrodniczych

4. „Ziemia”-  zabawy badawcze to nasza ulubiona forma nauki.  Myszki skrupulatnie badały właściwości ziemi i tej z piaskownicy, jak i z ogródka. W ruch poszły lupy, bystre oczy i nosy. Każdy miał możliwość dotknięcia i dokładnego zbadania ziemi.  Myszki wpadły na pomysł, aby wykorzystać łupinki od orzechów, korale jarzębiny oraz kolorowe liście, które posegregowały w kąciku przyrodniczym do wykonania ozdobnego dywanu.

 „Ziemia”-  zabawy badawcze  „Ziemia”-  zabawy badawcze

 „Ziemia”-  zabawy badawcze

5. „Przyroda ta mała i ta duża”-  spacerując po parku można spotkać takie oto okazy.

spacer po parku spacer po parku

6.„Mój kamyk” - wcześniej zebrane kamienie zostały dokładnie zbadane i opisane przez dzieci. Każdy kamyk jest wyjątkowy, niepowtarzalny i w taki sam sposób został pokolorowany.

malowanie kamieni malowanie kamieni

7. „Spiżarnia wiewiórki” - na początku gry dzieci usłyszały historię o zapobiegliwej wiewiórce, która latem zgromadziła wielkie zapasy na zimę, aby nie być głodną, gdy wszystko wokół zostanie pokryte śniegiem. Słowami wiewiórki nie przejęły się niefrasobliwe myszki, które w trakcie lata harcowały w ogrodzie. Lecz kiedy spadł pierwszy śnieg – ocknęły się, lecz zamiast zebrać to, co zostało w lesie zaczęły podkradać orzeszki wiewiórce. Wiewiórka próbowała strzec swoich zapasów, lecz myszki są bardzo sprytne i różnymi sposobami udało im się wykradać orzeszki.

skarby jesieni, orzechy skarby jesieni, orzechy

8. Czerwone korale.

korale z jarzębiny

9.„Kasztany” - dziś kasztany ciężko pracowały. Najpierw pomagały dodawać i tworzyć zbiory matematyczne. A za chwilkę budowały znaki na magicznym dywanie. Choć chłopcy stwierdzili, że to wielki zielony smok o czterech głowach.

magiczny dywan z kasztanów
10. "Bliżej natury" Spacer do pobliskiego parku? Oczywiście! Chociaż krzewy i drzewa są jeszcze zielone to Żabki zachwyciły się pierwszymi darami jesieni, jakimi były błyszczące kasztany. Dzieci przyniosły je do przedszkolnego kącika przyrody. Nasi milusińscy odpoczęli na ławeczkach, aby się zregenerować i zrelaksować.

bliżej natury bliżej natury

11. „Koktajl zapachów” - podczas zabaw na placu Myszki stworzyły bukiet jesiennego zapachu. Do kubeczka wpadały owoce jarzębiny, szyszki pachnące żywicą, łupinki kasztanów oraz kolorowe liście. Siedząc w kręgu próbowaliśmy nadać wspólną nazwę dla jesiennego flakonika perfum.

Koktajl zapachów Koktajl zapachów

Koktajl zapachów Koktajl zapachów

12. „Z Plastusiem w las” - najlepszy sposób na zdobycie wiedzy o otaczającej przyrodzie są oczywiście wycieczki i obserwacje na łonie natury. Sowy z panią Anetą wybrały się do pobliskiego rezerwatu przyrody „Las Zwierzyniecki”.  Tu obserwowały różne rodzaje i struktury jesiennych liści, które już w przedszkolu pomogły stworzyć jesienne drzewo.

spacer do rezerwatu przyrody jesienne drzewo praca zbiorowa

jesienne drzewo praca zbiorowa jesienne drzewo praca zbiorowa

13. „Kolory natury” - siedząc w naszym magicznym kręgu pani Kamila opowiedziała historie o ludziach, którzy żyli bardzo dawno temu w Szarym Świecie.  Wszyscy mieli dość tej szarości, więc poprosili złote słoneczko, aby na szarym i deszczowym niebie pojawiło się coś kolorowego. Tuż po chwili, gdy deszcz przestał padać na niebie pojawiła się różnobarwna tęcza. Tęcza była krucha i zaczęła pękać, a jej małe kawałeczki spadały na ziemię. Kiedy tylko kolorowy kawałek tęczy dotknął czegoś na ziemi, to przekazywał swój kolor. W ten sposób trawa stała się zielona, jabłka czerwone, a pnie brązowe. Widząc to pewien mądry starzec zaczął zbierać fragmenty tęczy do magicznego woreczka. Pani Kamila znalazła ten magiczny woreczek i poprosiła sprytne Myszki, aby odnalazły te same kolory, które towarzyszą nam od początku świata.  

kolory natury, zajęcia w ogrodzie kolory natury, zajęcia w ogrodzie

14. „Ekologiczny zakątek” - Plastusie wspólnie urządziły swoje przyrodnicze zakątki, tak aby w przyszłości zebrane okazy i dary przyrody można było wykorzystać do codziennych zajęć.

Ekologiczny zakątek Ekologiczny zakątek

15. "Ogniste Smoki" zabawa plastyczna. Zebrane dary jesieni bawią nas przez cały rok. Dziś Myszki wykorzystały zebrane liście jarzębiny i lipy do uskrzydlenia groźnego smoka. 

ogniste smoki z liści praca plastyczna

16. Raczki nieboraczki

Kasztany to nie tylko jesieni korale, ale również wspaniałe liczmany. Za pomocą szczypiec, każdy mógł się zamienić w matematycznego raczka, który skrupulatnie kolekcjonował skarby w swojej skrzyni. 

ćwiczenia manipulacyjne z kasztanami

ćwiczenia manipulacyjne z kasztanami

17. Sowi tropiciele 14.12.2016

 tropienie śladów na śniegu tropienie śladów na śniegu

18. Pani Zima nas rozpieszcza.

Sypie białym śniegiem na przedszkolny plac zabaw. Cały świat wygląda pięknie. Będąc dzisiaj na podwórku sprawdzaliśmy linijkami, ile śniegu napadało. Potem badaliśmy czy śnieg jest lepki czy sypki. Wsypaliśmy trochę śniegu do plastikowych butelek po wodzie, by w przedszkolu sprawdzić, w której z nich szybciej stopnieje śnieg: tej ustawionej na grzejniku, czy tej na półce. Paweł znalazł też lodowego sopla. Na koniec dziewczynki robiły śniegowe orzełki i uwaga - lodowy zamek!

zabawy na sniegu zabawy na sniegu zabawy na sniegu

zabawy na sniegu zabawy na sniegu

19. Nasi skrzydlaci przyjaciele.

dokarmianie ptaków dokarmianie ptaków

20. WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

Kolor śniegu każdy zna, ale czy można użyć śniegu do zabawy i czy można mu nadać kolory tęczy o tym dzisiaj Myszki debatowały oraz praktykowały swoje założenia. 

WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

Misie razem z panią Asią zastanawiały się dlaczego lód pływa i nie chce wcale zatonąć.

WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

21. Czy śnieg jest czysty?

Myszki to mali przyrodnicy, ciekawi ich świat ten bliski i ten trochę daleki. Dziś okiem naukowca szukali zanieczyszczeń w pozornie białym i czystym śniegu.

WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze WODA- ŚNIEG- LÓD -zabawy badawcze

22. Nowe grządki. 

Pierwsze promyki słońca zaprosiły żabki do przedszkolnego ogrodu. Wiosenne porządki rozpoczęliśmy od spulchnienia i grabienia ziemi. Mamy piękne nowe narzędzia w zielonym jak żabki kolorze

Nowe grządki

Nowe grządki Nowe grządki

23. Budowa roślin.

W naszym kąciku przyrody zmiany. Rośnie tutaj cebula na szczypiorek, żyto na Wielkanoc. Dzisiaj pojawiły się kwiaty: hiacynt i szafirki. Pani pokazała nam jak wyglądają korzenie, cebula, łodyga, liście, kwiaty rośliny. To bardzo ciekawe. Podobno hiacynt zachwyci nas niesamowitym zapachem i kolorem. Zobaczymy za kilka dni, kiedy zamieni się w piękny kwiat.

Budowa roślin

Budowa roślin

24.  Kwiatki na rabatki.

Kwiatki na rabatki

25. Nasiona, cebulki, korzonki.

Kwiatki na rabatki, czyli profesjonalne podejście do pracy ogrodniczej. Myszki doskonale wiedzą jak należy zasiać nasiona i korzenie dalii oraz cebulki mieczyków.

Nasiona, cebulki, korzonki

Nasiona, cebulki, korzonki

Nasiona, cebulki, korzonki

26.Listy do Ziemi.

W kwietniu nasze przedszkole po raz kolejny przyłączyło się do akcji „Listy dla Ziemi”, organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka. Nasze działania rozpoczęliśmy od wykonania plakatu promującego akcję. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, na których przybliżono problem spalania śmieci oraz segregacji odpadów z wykorzystaniem gry dydaktycznej „EKO Bohater”. Kolejnym krokiem było samodzielne redagowanie listu w formie rysunków, w których zawarte zostały prośby skierowane do dorosłych o poszanowanie przyrody, zwrócenie uwagi na segregowanie odpadów oraz recykling. Listy już zostały przekazane rodzicom. Teraz czekamy na wspólne działania dzieci i dorosłych. Pamiętajmy: Ziemia jest zbyt cenna aby ją niszczyć!

Listy do Ziemi

Listy do Ziemi Listy do Ziemi

27. Ogrodowe kwiaty wiosny.

Myszki z dnia na dzień widzą co raz to nowe oznaki wiosny. Dzisiaj przyglądały się pierwszym ogrodowym kwiatom oraz kasztanowcowi, który najbardziej rozwinął swoje pąki wypuszczając młode liście.

Ogrodowe kwiaty wiosny

Ogrodowe kwiaty wiosny

Ogrodowe kwiaty wiosny

Ogrodowe kwiaty wiosny

28. Kiełki. O wzroście roślin i ich walorach odżywczych Myszki dowiedziały się podczas samodzielnego siania nasion lucerny, słonecznika i rzodkiewki.

 Kiełki

 Kiełki

29. Rabaty.

Rabaty Rabaty

Rabaty Rabaty

30. AKSAMITKI 

AKSAMITKI

31. LEŚNA ŚCIEŻKA

LEŚNA ŚCIEŻKA

32. Bazylia. 

Bazylia. Bazylia.

Bazylia.

33. Ścieżka badacza. 

Ścieżka badacza.

Ścieżka badacza.

34. Historia o kolorach bratków.

 Historia o kolorach bratków

35. Malowane drzewa.

Malowane drzewa

Malowane drzewa

Malowane drzewa

36. Kształty i wieokoształty.

Narysować koło czy kwadrat to prosta sprawa, ale jak określić kształt szyszki, koniczyny czy kamienia. Myszki odrysowując przyrodnicze znaleziska próbowały nazwać te wielkoształty i odgadnąć co było wcześniej odrysowywane.

Kształty i wieokoształty

Kształty i wieokoształty

Kształty i wieokoształty

Kształty i wieokoształty