Dziki Zakątek
DZIKI ZAKĄTEK - GRANT
Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja "Za górami, za lasami".
DZIAŁANIA:
ZIELONA BIBLIOTECZKA - Nasza biblioteka już działa. Wszyscy miłośnicy "Matki Natury" mogą czerpać z jej zbiorów, które z każdym miesiącem powiększane będą o nowe, ciekawe pozycje. Zachęcamy do wspólnej, domowej lektury. Przyjdź, wypożycz i podziel się z bliskimi wrażeniami! Zapraszamy.
FILMY I PREZENTACJE:
PLANETA ZIEMIA -Czy wiecie jak piękna jest nasza planeta, ile jest miejsc, na których nie stanęła ludzka stopa, ile dzikich zakątków skrywa przed naszymi oczami...? Tego wszystkiego dowiedziały się Plastusie/ małe i duże / podczas projekcji filmu "PLANETA ZIEMIA" rozpoczynającego realizację grantu "Dziki zakątek", a jak dziki? Zapytajcie swoje pociechy!
DZIKA POLSKA - Poznaliśmy dziką przyrodę nie tylko w Puszczy Białowieskiej czy w Bieszczadach, ale w piasku sopockiej plaży, w wyrobisku starej cegielni czy na strychu klasztoru. Odwiedziliśmy miejsca nieznane, tajemnicze i dziwne, prowadzeni przez równie nietuzinkowych przewodników. Patrzeliśmy na przyrodę z lotu ptaka, z otworu jaskini, z dziupli, spod wody, gdzie stale towarzyszyła nam przygoda.
"Dzika Polska" to swego rodzaju wędrowna i stale wzbogacana, bogato ilustrowana encyklopedia, tworzona z marszu przez jej najlepszych znawców.
ŻYCIE W LESIE - Tym razem zajrzymy w świat Puszczy Białowieskiej. Okazuje się, że drzewa mają dwa życia - jedno ich własne, a drugie na ich murszejących pniach. To drugie nie ma sobie równych pod względem bogactwa form i mnogości gatunków. To bogaty, ale mało znany świat roztoczy, owadów i grzybów.
PRACA W LESIE DAWNIEJ, A DZIŚ - Dawna praca w lesie bardzo różni się od dzisiejszej. Zwierzęta i proste narzędzia drwalskie zostały zastąpione przez maszyny. Trud i niebezpieczeństwo towarzyszy drwalom codziennie.
ZABAWY SENSORYCZNE - Tuż przed wiosną, pan Rysio przycina suche gałęzie drzew i krzewów przygotowując nasz plac do wiosny. Te działanie stało się motorem do przeprowadzenia zabaw sensorycznych. Dzieci z grupy Myszki pozbierały i posegregowały gałązki świerku, sosny i tui. Gałązki drzew i krzewów iglastych pobudziły nasze zmysły. Wzrok, węch, dotyk pracowały intensywnie. Porównaliśmy budowę igieł używając lup i mikroskopu.
CZYTANIE DRZEW -zabawy czytelnicze.
Dziś poznaliśmy nowe gatunki drzew liściastych: brzozę i lipę. Uczyliśmy się rozpoznawać je po wyglądzie kory oraz kształcie liści. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają kwiaty kwitnącej lipy oraz nasiona brzozy. Poznaliśmy też właściwości lecznicze tych drzew. Układaliśmy ich nazwy wykorzystując ruchomy alfabet. Już niedługo wyruszymy na poszukiwanie ich w naszej najbliższej okolicy.
Sowy
Żabki. Rozbudzanie pasji czytelniczych na podstawie nazw roślin.
MAŁY EKOLOG ROZPOZNAJE DRZEWA... -poznanie warunków niezbędnych do rozwoju roślin.
Wiosna tuż, tuż, przyroda budzi się do życia, a my zakładamy wiosenny ogródek. W nim zasadziliśmy nasiona ziół, kwiatów, traw i drzew, które późną wiosną przeniesiemy na nasz Dziki Zakątek.
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM - TROCHĘ TEORII
Mały ekolog to omnibus wiedzy przyrodniczej. Razem z przybyłymi gośćmi z nadleśnictwa poznaliśmy drzewa, krzewy oraz rośliny z najbliższego nam środowiska. Wiemy, że dendrologia to nauka zajmująca się badaniem drzew.
MAŁY EKOLOG ROZPOZNANIE DRZEWA -inwentaryzacja z udziałem Leśników.
Dziś dzieci dowiedziały się o elementach środowiska przyrodniczego, dzieląc ich na drzewa i krzewy. Poznały warunki niezbędne do ich rozwoju. Nauczyły się rozpoznawać drzewa po korze oraz zalążkach liści. Wspólnie stworzyły katalog drzew rosnących na naszym placu.
„JAKIE TO NASIONKO” – zabawy badawcze.
Dziś nasza pani pokazała nam różne nasiona. Oglądaliśmy je przez lupę i pod mikroskopem. Omówiliśmy ich wygląd, kształt oraz wielkość w powiększeniu. Dowiedzieliśmy się, jakie rośliny mogą wyrosnąć z tych nasion.
WYCIECZKA DO PONIKŁEJ - szkółka leśna ORZECHÓWKA.
ŻABKI I SOWY.
Leśna szkoła w Ponikłej, kryje w sobie wiele niespodzianek i ciekawostek. Zajęcia w otoczeniu prawdziwego lasu, to frajda i niesamowite przeżycie. Odwiedziliśmy Szkółkę leśną Orzechówkę. Z panią leśnik przypomnieliśmy zasady zachowania się w lesie. Następnie oglądaliśmy zdrową i chorą korę drzewa (w tym żywe korniki), rysowaliśmy na kartce jej strukturę. Liczyliśmy słoje pnia, mierzyliśmy grubość drzew specjalną miarką. Wiemy, że w ciągu roku szkółka Orzechówka sadzi milion drzew, a w całej Polsce w ciągu jednej minuty mamy ich tysiąc.
MYSZKI I MISIE
Myszki i Misie na "łonie natury" poczuły się jak rybki w wodzie, wszak dzikość mają we krwi. Las ukazał nam swoje prawdziwe, wybudzone z zimowego snu oblicze - w gęstych krzakach czaiły się wielkie czarne mrówki, w koronach drzew słychać było głośne nawoływania ptaków, w zielonym mchu coś się wiło, poruszyło i nagle do stawu wskoczyło, a w tym stawie żabi skrzek pokrył cały jego brzeg!
Tyle dziś zobaczyliśmy więc wołamy wszyscy wraz, że każdy LAS UCZY NAS!
SADZIMY LAS! SOSNA Z WYŁUSZCZARNI - prace użyteczne.
Nareszcie możemy posadzić sosnę, którą dostaliśmy w Wyłuszczarni z Czarnej Białostockiej. Wszystko zrobiliśmy zgodnie z instrukcją, a teraz czekamy na pierwsze listki.
PRZYTUL DRZEWO - zabawy przyrodnicze na świeżym powietrzu 10.04.2019
Rozwijanie zainteresowań dendrologicznych wśród przedszkolaków -o czym mówią nasze drzewa?
ZIELONA SENSORYKA INACZEJ - zabawy porządkowo-gospodarcze.
Trwają prace użyteczne dostosowane do możliwości sprawczych dzieci, wszak każdy duży ogrodnik była kiedyś małym ogrodnikiem. Czy wiecie, co posadzimy na tej grządce? Pyszne, słodziutkie maliny!
Lubią je nie tylko dzieci i dorośli, ale też owady, o które musimy dbać!
POCZOPEK - wycieczka Żabek i Sów
Szkółka leśna - czy to szkoła?" na te pytania odpowiadały dzieci podczas wycieczki do Silvarium w Poczopku.
ZIELONA BIBLIOTECZKA - rozbudzanie zainteresowań bogactwem fauny i flory. Dyżury dzieci w bibliotece.
EKOMASZYNA- rodzinny konkurs
"CZYTANIE DRZEW- ZABAWY CZYTELNICZE"
Słoje, kora, gałęzie -na co wskazują? Co się dzieje w martwych pniach?
Rozbudowa Eko-Zakątka w obrębie placu przedszkolnego- zakup hotelików dla owadów.
Każdy dzień niesie Plastusiom coś nowego, ciekawego! Dziś od rana zastanawialiśmy się, co się kryje w wielkiej paczce, która czekała na nas w hallu? Już wiecie? Tak! to nowe hoteliki, ba! hotele! dla owadów. Ciekawe, kto w nich zamieszka? Kiedy pan Rysio pomoże nam zamontować hotele w ogrodzie, będziemy codziennie obserwować naszych gości!
"Z EKOLOGIĄ NA TY" - przygotowania do festynu rodzinnego.
Siejemy rośliny łąkowe na naszą "Dziką łączkę".
CZYTANIE DRZEW - zabawy czytelnicze
HOTEL dla najmniejszych przyjaciół.
KOMPOSTOWNIK
FESTYN RODZINNY "Z EKOLOGIĄ NA TY"
BIAŁOWIEŻA - WYCIECZKA
FOTO KONKURS